Forum - Pogaduszki

Masz jakieś uwagi? Propozycje? Napisz je tutaj, a na pewno zostaną przeczytane i rozpatrzone!
Awatar użytkownika
Shattered
Fotograf
Fotograf
Posty: 3155
Rejestracja: 15 gru 2013, 9:06

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: Shattered » 04 lut 2017, 17:47

Ja również jestem za wprowadzeniem maksymalnego rozmiaru zdjęć. Np szerokość 800
Tylko, że z drugiej strony mało kto wstawia fotki, a jak jeszcze trzeba będzie je zmniejszać to tym bardziej pewnie nie będzie się niektórym chciało
Sky Fits Heaven

Awatar użytkownika
Jhud
Posty: 292
Rejestracja: 14 gru 2013, 23:44

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: Jhud » 04 lut 2017, 19:59

Są masowe zmniejszacze zdjęć na internecie. Też jestem za, bo o ile lubię oglądać zdjęcia to nie przeglądam tematów ze screenami, bo wiem że mi się będą godzinami ładować...
ObrazekThat's not very goth of youObrazek

Awatar użytkownika
Kapitan Indra
Główni Administratorzy
Główni Administratorzy
Scenarzysta
Scenarzysta
Konserwator
Konserwator
Posty: 3280
Rejestracja: 30 paź 2013, 19:17

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: Kapitan Indra » 04 lut 2017, 23:12

Niektóre hostingi, np. Imgur, z którego korzystam ja, a także sporo naszych forumowiczów, pozwalają na wstawienie linku do zmniejszonego rozmiaru zdjęcia - wrzucasz duże, na forum dajesz link do małego i po sprawie. Bo teraz zamieniaj linki w 90% tematów... :wall:
W Imgurze jest to prosta sztuczka - na końcu linku do zdjęcia, jeszcze przed rozszerzeniem (.png czy inny .jpg) dodajemy małą literkę L i już :)
aesthetea pisze:O ile większość regularnych nie ma żadnych problemów to niektórzy np i tak wrzucają zdj w załączniki zamiast przez hosting.
I takie posty, w których ktoś wrzuca w załączniki, zamiast, jak stoi w regulaminie, przez hosting, ja po prostu będę usuwała, może to niektórych czegoś nauczy. Poza tym przejrzę jutro wieczorem po pracy większość tematów z fotkami i poedytuję imgurowe, cobyście Wy nie musieli nic zmniejszać a posty z fotkami, które się nie wyświetlają pousuwam.
A tak na marginesie: przecież Rai swego czasu instalowała zmniejszanie fotek - i przecież ono działa :wat: Nawet przy tym się Wam tak strasznie wolno ładują?
LANDGRAABOWIE-PUNKCIKOWIE
Obrazek
JOANNA CHMIELEWSKA - 2.04.1932 - 7.10.2013
MARGIT SANDEMO - 23.04.1924 - 1.09.2018
MACIEJ PAROWSKI - 27.12.1946 - 02.06.2019
MAJA LIDIA KOSSAKOWSKA - 27.02.1972 - 23.05.2022

:indra:

Awatar użytkownika
Lenna
Wybitny Architekt
Wybitny Architekt
Scenarzysta
Scenarzysta
Posty: 1975
Rejestracja: 15 gru 2013, 10:59

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: Lenna » 05 lut 2017, 1:30

Indra, ten zmniejszacz imgurowy po pierwsze robi zbyt małe te zdjęcia, a po drugie strasznie psuje jakość. Moim zdaniem powinien być wprowadzony do regulaminu limit wielkości zdjęć, takie coś ok. 1000-900 szerokości (sama zmniejszam na 1000).
Tak w ogóle to dziwię się że wam się to długo ładuje, bo u mnie przy moim Internecie z drewna działa w miarę sprawnie i nie narzekam xD
Obrazek

Awatar użytkownika
Galcia
Scenarzysta
Scenarzysta
Posty: 1067
Rejestracja: 13 lut 2015, 20:57

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: Galcia » 05 lut 2017, 1:53

Nie wiem, czy jest sens wprowadzać obowiązek zmniejszania zdjęć. Czasem chcę zachować jakość (i wielkość zdjęcia) i celowo pozostawiam je w dużej rozdzielczości, żeby można było je sobie kliknąć i obejrzeć w powiększeniu (np. drzewo genealogiczne, gdzie jest dużo szczegółów). Nie chcę łamać w ten sposób regulaminu. :D Może po prostu w tematach ze zdjęciami dopisać w pierwszym poście zalecany rozmiar? Chociaż według mnie największy problem jest w relacjach, gdzie na jednej stronie tematu znajduje się czasem kilkaset zdjęć i jeśli nie są pomniejszone, nawet przy szybkim Internecie nie da się załadować ich wszystkich albo trwa to kilkanaście minut.
Obrazek

Awatar użytkownika
Kapitan Indra
Główni Administratorzy
Główni Administratorzy
Scenarzysta
Scenarzysta
Konserwator
Konserwator
Posty: 3280
Rejestracja: 30 paź 2013, 19:17

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: Kapitan Indra » 05 lut 2017, 2:13

Lenna pisze:Tak w ogóle to dziwię się że wam się to długo ładuje, bo u mnie przy moim Internecie z drewna działa w miarę sprawnie i nie narzekam xD
No właśnie mnie tez to zastanawia. Piszecie, że przy szybkim internecie też Wam się wolno ładują. Ja sama nie mam jakoś strasznie szybkiego, a jest dosłownie sekunda i już.
Co do tego obowiązku - już i tak jest limit siedmiu zdjęć na post, bo kiedyś było mówione to samo, że przy dużej ilości się długo ładują. Teraz nagle okazuje się, że ładują się zbyt długo duże fotki. Nie narzucę całemu forum obowiązku zmniejszania zdjęć przez zapis w regulaminie, bo niektóre osoby tak jak Galcia - chcą zachować rozmiar i jakość ze względu na jakieś szczegóły i nie powinny być za to karane, jak np. za przeklinanie.
Mamy automatyczny zmniejszacz zdjęć zainstalowany przez Rai - i on zmniejsza do rozmiaru 800x600. Nikt nie każe przecież nikomu klikać w rozmiar oryginalny. Poza tym większość bywalców zdjęcia zmniejsza, a w grach też można ustawić chyba rozmiar zrzutu ekranu. No i zbyt duża ilość zdjęć w jednym poście znajduje się w spoilerach.
Co do fotek wrzucanych jako załączniki - obiecałam, że się tym zajmę i po prostu powyrzucam.
LANDGRAABOWIE-PUNKCIKOWIE
Obrazek
JOANNA CHMIELEWSKA - 2.04.1932 - 7.10.2013
MARGIT SANDEMO - 23.04.1924 - 1.09.2018
MACIEJ PAROWSKI - 27.12.1946 - 02.06.2019
MAJA LIDIA KOSSAKOWSKA - 27.02.1972 - 23.05.2022

:indra:

Awatar użytkownika
Galcia
Scenarzysta
Scenarzysta
Posty: 1067
Rejestracja: 13 lut 2015, 20:57

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: Galcia » 05 lut 2017, 10:30

Tylko z automatycznym zmniejszaczem jest ten problem, że zdjęcie i tak ładuje się duże. soft1 To nie działa tak, że większy rozmiar ładuje się dopiero po kliknięciu w powiększenie, jedyne, czemu zapobiega ta funkcja, to rozjeżdżanie szerokości strony...
Obrazek

Awatar użytkownika
Guuki
Główni Administratorzy
Główni Administratorzy
Wybitny Reżyser
Wybitny Reżyser
Fotograf
Fotograf
Posty: 2727
Rejestracja: 28 lis 2013, 20:59

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: Guuki » 05 lut 2017, 11:21

Galcia pisze:Czasem chcę zachować jakość (i wielkość zdjęcia) i celowo pozostawiam je w dużej rozdzielczości, żeby można było je sobie kliknąć i obejrzeć w powiększeniu (np. drzewo genealogiczne, gdzie jest dużo szczegółów).
Kapitan Indra pisze:Nie narzucę całemu forum obowiązku zmniejszania zdjęć przez zapis w regulaminie, bo niektóre osoby tak jak Galcia - chcą zachować rozmiar i jakość ze względu na jakieś szczegóły i nie powinny być za to karane
Na to też jest sposób, ale wtedy to już w ogóle nie wiem, czy wszystkim się będzie tak chciało robić. :curious:

Przygotować dwie wersje zdjęcia. Jedno, w wymaganych na forum wymiarach. Drugie, znacznie większe, ze wszystkimi szczegółami.
Wrzucić na forum to mniejsze i podlinkować pod nie to większe.

Przykład:

Kod: Zaznacz cały

[url=http://i.imgur.com/aVZcZJ6.jpg][img]http://i.imgur.com/ksWPxUU.jpg[/img][/url]
Obrazek

I powstaje coś takiego. Zdjęcie 500x508, a po kliknięciu przekierowuje do zdjęcia 1000x1015.
Obrazek

Awatar użytkownika
Jackob
Renciści
Renciści
Archiwista
Archiwista
Fotograf
Fotograf
Posty: 1801
Rejestracja: 15 gru 2013, 0:14

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: Jackob » 05 lut 2017, 11:30

Jak mówiłem, nie obowiązek a informacja w pierwszym poście tematu ze zdjęciami; Prosimy o zmniejszanie zdjęć do tego i tego rozmiaru. Wystarczy, że stali forumowicze zaczną się do tego stosować. W relacjach takiej informacji nie musi być. W końcu od autora zależy, czy chce żeby ktoś zajrzał do jego tematu i obejrzał zdjęcia. Automatyczne zmniejszanie zdjeć na forum, tak jak Galcia powiedziała, zapobiega rozjeżdżaniu strony. Indra, nie ma co zmniejszać już dawno wstawionych zdjęć, a zwłaszcza w taki sposób, który psuje jakość zdjęć. Wystarczy jak nowe zdjęcia będą zmniejszane. ;)

EDIT: Oczywiste, że w tematach z drzewami genealogicznymi zdjęć nie powinno się zmniejszać bo nic nie zobaczymy. :P

Awatar użytkownika
Lenna
Wybitny Architekt
Wybitny Architekt
Scenarzysta
Scenarzysta
Posty: 1975
Rejestracja: 15 gru 2013, 10:59

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: Lenna » 05 lut 2017, 14:28

Guuki, bez obrazy, ale to byłoby strasznie czasochłonne xD Nie wiem jak inni, ale mnie samo wstawianie zdjęć do kilku tematów zajmuje czasem parę godzin, a co dopiero, gdybym miła przygotować 2 wersje zdjęcia i jeszcze bawić się bbcode.
Ja jestem za sposobem Jackoba. Tylko żeby ten limit też był jakoś rozsądny, bo osobiście lubię klikać na zdjęcia i oglądać je w powiększeniu, żeby zobaczyć wszystkie szczegóły, ale już jakieś zdjęcia wielkości 1400 i wyżej nie są potrzebne.
Obrazek

Awatar użytkownika
aesthetea
Renciści
Renciści
Posty: 796
Rejestracja: 15 gru 2013, 11:18

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: aesthetea » 27 lut 2017, 23:18

Witam, także ten chciałabym poruszyć pewien temat, który w sumie się ciągnie od pewnego, już dłuższego czasu. Dotyczy on konkretnie działania i struktury tego forum. Jako użytkowniczka forum pamięcią sięgająca dość daleko, jestem mega przywiązana do cs i chcę dla tego forum jak najlepiej. Od ostatnich czasów mam wrażenie, jako podupada, nie wszyscy są zadowoleni. Wiadomo jest to częściowo związane z faktem iż ten format społeczności po prostu traci popularność. Jest możliwe jednak ulepszenie tej platformy dla obecnych użytkowników, wprowadzenie ciekawych rozwiązań i może nawet promocja żeby przywitać choć kilku nowych userów. Chciałabym tutaj przedstawić kilka zarzutów do redakcji (nie chcąc kierować ich do konkretnych użytkowników a do całości jako pewnej struktury) i zaproponować rozwiązanie.

1. Brak nowości.

Jeżeli pojawia się coś ekscytującego, zwykle wychodzi to od strony użytkowników - np. nowy konkurs. 4d miało bardzo ciekawą formę i chwalę alpakę, że chciało mu się to organizować, dużo osób się zaangażowało. Niestety na tym się to kończy. Ze strony redakcji ostatnio jedynie wyszedł bot-kot na sb i powiem szczerze, zupełnie tego nie rozumiem. Nie ma on ani żadnego powiązania ani sensu, nie jest przydatny, nie uatrakcyjnia forum a wydaje mi się jakby jedynie był wymysłem czy upodobaniem kogoś. Idąc dalej, jeżeli pragniemy [użytkownicy bez rang] jakiś zmian - są one ignorowane lub zbywane. Wszelkie chęci poprawy, dodania czegoś natychmiast ucichają pod poleceniem redakcji. Pamiętam gdy chcieliśmy popracować nad nowym theme forum - pliki nie zostały udostępnione forumowiczom. Nawet jeżeli by to nie wyszło, co szkodzi je przedstawić? Zamiast ulepszać forum, pojawiają się wymówki. Często pojawia się fakt iż serwer tego nie udźwignie. Nie można by spróbować stać się bardziej samowystarczalnym i np pójść w reklamę? Jeżeli się chce to można, a propozycje są widocznie negowane. Co po takiej redakcji, która woli nic nie robić bo to jest wygodniejsze czy bezpieczniejsze. Również gdy pełniłam funkcję moderatora, miałam pewne przeczucie, że moje opinie nie są w pełni brane pod uwagę, 3 razy wspominałam o pomyśle współpracy z innym forum i zostało to zignorowane. W tej kwestii chciałabym przejść no następnego punktu.

2. Władza absolutna.
Opinie użytkowników czy nawet członków redakcji, którzy mają niższe rangi są tylko traktowane jak pewna luźna gadka, a jakby administracja była sądem najwyższym. Jeżeli coś się nie podoba redakcji - stosowane jest prawo weto. A przecież to forum jest dla użytkowników i to oni powinni mieć tu główny głos. Redakcja powinna się składać z zaufanych członków tego 'mini społeczeństwa', którzy to sobie zasłużyli może pomysłami, może umiejętnościami albo postawą - brzmi to trochę jak demokracja której tutaj brakuje czyż nie? Jeżeli użytkownicy często wyrażają negatywną opinię, to znaczy że coś trzeba zmienić. Użytkownicy powinni się podporządkowywać, a mieć ważny głos. Mówię tu oczywiście w ramach zdrowego rozsądku.

Rozwiązania:
Przede wszystkim pewna zmiana postawy redakcji i większe szanowanie uwag użytkowników. Jeżeli wyjdzie jakaś inicjatywa - może warto by w demokratyczny sposób ją omówić? Jakaś ankieta + wyrażenie swojej opinii. Niektóre z moich propozycji to by była eliminacja kota na sb, zaprzestanie usuwania postów użytkowników zbanowanych - wprowadza to tylko chaos, pozbycie się funkcji mini moda który ma bardzo ograniczone działanie.
Jako moje ostatnie stwierdzenie i bezpośredni zwrot do redakcji - proponuję zrobienie anonimowej ankiety. Zwykłe badanie nie zaszkodzi. Miała by ona tyczyć sytuacji na forum oczywiście. Co użytkownicy myślą o redakcji, o strukturze, o promocji, czy mają jakieś innowacyjne pomysły, czy chcieli by się w coś zaangażować, coś zmienić. Najlepiej by rozesłać ją do wszystkich użytkowników na emaile - bo taką opcję ma redakcja. Następnie trzeba by zebrać wyniki i opublikować dla całości użytkowników.
Jeżeli więcej osób poprze ten pomysł, a redakcja nie zaakceptuje go, wprost mówię, że to znaczy, że najwyraźniej nasza władza obawia się czegoś i działa pod siebie, a nie użytkowników(czego tolerować nie będę). Czego się obawia? Utraty posady? Krytyki? Jestem gotowa przeprowadzić taki research.

Proszę resztę użytkowników o ustosunkowanie się i opowiedzenie się czy według nich ankieta to również dobry pomysł.
Obrazek


Awatar użytkownika
Sanageyama
Project 4D - zwycięzca
Project 4D - zwycięzca
Posty: 411
Rejestracja: 14 gru 2013, 23:38

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: Sanageyama » 27 lut 2017, 23:20

Zgadzam się z aesthetea. Również jestem na tym forum od kilku lat i jak na te kilka lat przeżyłam mało nowości na tym forum. Użytkownicy często proponowali jakieś nowe rzeczy, ale kończyło się na tym, że "skrypt na to nie pozwala", "omawiamy to" (taaa, kilka miesięcy) albo "słomiany zapał". Prawda jest taka, że trudno jest nie mieć słomianego zapału, kiedy wszystko jest z góry odrzucane.
Mam też do was pytanie: dlaczego usuwacie posty użytkowników, nie informując ich o tym? Czy takie rzeczy nie powinny być uzasadniane w PW do tego usera? Bardzo bym chciała, abyście robili to w przyszłości, bo wtedy użytkownicy wiedzieliby, co zrobili nie tak i następnym razem ich posty nie byłyby usuwane. To by uniknęło dezorientacji i nieporozumień, bo teraz to wygląda na "zła redakcja, totalitaryzm, nie podoba im się to usuwaja hurr durr". Również prosiłabym o zaprzestanie usuwania postów zbanowanych userów, bo to wprowadza chaos w niektórych tematach. Po za tym, to zbanowani użytkownicy również są jakąś częścią, historią forum.
Co do ankiety - jestem za. Moim zdaniem powinniśmy popracować nad relacją Redakcja-Użytkownicy, żeby w końcu uniknąć tych wszystkich nieporozumień i dyskusji. Ankieta jest bardzo dobrym pomysłem. Odnoszę wrażenie, że zdanie szarego usera się nie liczy i wszystko jest robione tak, byleby to się podobało Redakcji.
Na koniec chciałabym powiedzieć, że to nie pierwszy raz, kiedy jest taka dyskusja. Uważam, że to jest ewidentnym znakiem, że powinno się w końcu coś zmienić.
Obrazek

smisiv
Renciści
Renciści
Posty: 717
Rejestracja: 31 paź 2013, 15:54

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: smisiv » 27 lut 2017, 23:22

Forum przez ostatnie trzy lata bardzo mocno ewoluowało. Zmieniła się społeczność, nasze kontakty, obyczaje, staliśmy się innym miejscem, niż byliśmy na starym i na początku tego forum. To bardzo ważne w kontekście tego, co chcę przekazać. Ewoluowaliśmy do dobrze znającej się społeczności owitej pajęczyną znajomych, słabszych lub mocniejszych, wspólnych kolegów, przyjaciół. Aktualnie to miejsce nie jest platformą dla simsomaniaków, którzy wrzucają fotki i relacje, poza drobnymi wyjatkami. To tylko dodatek do tego, w co właśnie przeszliśmy, w stadium bycia zgraną społecznością. I tutaj stop, aby przeczytać i zinterpretować to odpowiednio - gdy jesteśmy zgrani, chcemy przebywać w miejscu równie zgranym, co wiąże się z tym, by to forum, które jest tym naszym miejscem, było faktycznie nasze. Mamy swoje zachcianki, prośby i wymagania i oczekujemy ich wcielania w życie. Nie rozumiemy, dlaczego nic się nie dzieje. Rozmawiamy o tym prywatnie, a publicznie już nie ma sensu. To nie jest zdrowa, komfortowa i właściwa sytuacja. Redakcja forum w swoich fundamentach ma właśnie to, aby sprawiać, by nasze miejsce było potulne, zmieniało się wraz z nami, także technicznie, wizualnie itd. Nie oczekuję, że wszyscy złapią się z Indrą za ręce i będziemy tak skakać wokół ogniska w lesie, ale chodzi o to, by zakopać z obydwu stron jakieś topory, jeśli one są: u użytkowników, jak i redakcji, a w szczególności Indry, która poza Pawłem jest jedyną aktywną adminką. I również na płaszczyźnie redakcyjnej sprawić, by było tak ciepło i miło, jak w całej, pozaredakcyjnej społeczności. Sylwio, pamiętam jak dziś, jak mi tłumaczyłaś, że dla Ciebie kwestie prywatne i zawodowe to są dwie różne rzeczy. Moim zdaniem jest bardzo dobry czas i okoliczność, aby to zmienić. Uważam, że to polepszy nasze forum jak nic innego. Nie ma niczego złego w zapoznaniu się z userami również prywatnie, pogadaniu, bo wszyscy jesteśmy tylko i aż użytkownikami i jakoś od dłuższego czasu nie lecą żadne warny, bo aż wstyd a to koledze dać, a to znajomej dowalić. To idealnie pokazuje, że jesteśmy już aż za bardzo zaznajomieni, by stosować tutaj zasadę "'firmy' czy jak to inaczej nazwać, gdzie jest szef i podwładni. To właśnie takie nastawienie podzieliło forum na stronę szefa i pracowników i w dodatku wzięło jeńców, i mam tu na myśli moderatorów i przede wszystkim Kasima, który jednocześnie przyjaźni się z osobami, które pisały o zmianach, a potem redakcyjnie musi akceptować negowanie zmian.

Czy to jest zdrowa sytuacja? Nie. W sumie popieram pomysł ankiet z pierwszego postu, ale wiadomo, jakie będzie ich rozstrzygnięcie. Pytania 'czy chcesz zmian' - tak, 'czy usunąć minimodów' - tak, itp itd. Moim zdaniem technicznie łatwo działać, ale chodzi o zmianę nastawienia i zauważenie, że mamy swój mały domek i jak w nim mieszkamy tak długo, to w końcu czas, by pomalować w nim ściany w wybranych przez nas kolorach. Popieram słowa o demokracji i podobne, bo jestem jej zwolennikiem i zawsze uważam, że władza jest dla ludu, a nie na odwrót. W ogóle myślę, że nie powinno być tutaj żadnej prawdziwej władzy - tylko władza 'wykonawcza' w roli adminów, czyli czysto techniczna, a prawodawcza i sądownicza w samych użytkownikach. Serio, znamy się już dobrze, wiemy czego po sobie oczekiwać, jesteśmy w większości dorośli i format władzy wspomniany jako 'firmowy' wyczerpał się. Nie popieram żadnej demolki i buntów, tylko byłoby miło zobaczyć pozytywne nastawienie, rodzinność i dobry kontakt ze strony całej redakcji, a nie tylko Pawła. Mam nadzieję, że zostanę dobrze odebrany.

Awatar użytkownika
Galcia
Scenarzysta
Scenarzysta
Posty: 1067
Rejestracja: 13 lut 2015, 20:57

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: Galcia » 27 lut 2017, 23:23

Eh... zauważyłam,że temat "poprawiania" forum i "hurr-durr, zła redakcja w ogóle nas nie słucha" powraca co jakiś czas jak bumerang. soft1
Narzekacie, że redakcja nie daje Wam się wykazać i z góry zakłada, że każda inicjatywa to słomiany zapał. Przykro mi to pisać, ale zwykle właśnie na słomianym zapale się kończy. ;) Projekt 4D był super, ale zaangażowanie użytkowników było widoczne tylko na początku - przypomnę, że w ostatnim zadaniu zagłosowało tylko 11 osób (!), co oznacza, że nawet osoby będące uczestnikami tegoż konkursu nie raczyły się pofatygować i napisać wiadomości składającej się z trzech słów...
Kolejny przykład zerowego zaangażowania użytkowników to przeprowadzony w zeszłym roku nabór na redaktora forumowego fanpage'a na Facebooku. Kto pamięta, ile osób się wtedy zgłosiło? Odświeżę Wam pamięć - JEDNA. A była to świetna okazja, żeby realnie przysłużyć się forum, zająć się wspomnianą reklamą i zrobić coś pożytecznego. Ale co ja się produkuję, oczywiście zaraz pojawi się temat tego nieszczęsnego motywu i że zła redakcja nie udostępniła plików forum, a my tak bardzo chcieliśmy i byliśmy zaangażowani i wcale nie słomiany zapał. Eh.
No i nie bardzo rozumiem, co ma do rzeczy fakt posiadania przez kogoś rangi - takiego fotografa czy scenarzysty redakcja bardziej słucha? :D Bez urazy, ale to trochę niedorzeczne.
Pomysł wprowadzenia ankiet nie jest zły, ale obawiam się, że ludzie głosowaliby w nich tylko na początku, a potem skończyłoby się to jak w 4D. O jakże naiwny jest ten, kto sądzi, że swoje zdanie wyrazi ktoś poza małą grupą najbardziej aktywnych użytkowników (spójrzmy na frekwencję wyborczą w prawdziwym świecie, nie spodziewam się, żeby w Internecie było inaczej ;) ). Ale ok, jestem za wprowadzeniem ankiet, ale bez tego całego zamieszania z anonimowością i rozsyłaniem maili, tylko najprostszym klikadełkiem przypiętym w tym temacie.

PS. Dla mnie forum nie musi mieć bajerów, skórek i co chwilę nowych konkursów, bo jest warte tyle, ile posty pisane przez użytkowników. Bo chyba o to w tym chodzi - żeby dzielić się z innymi swoimi przemyśleniami, opiniami i twórczością.

PS2. Zauważyłam, że takie dyskusje zawsze zaczynają się w środku nocy. Przypadek? :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Levkoni
Posty: 2046
Rejestracja: 16 gru 2013, 14:11

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: Levkoni » 27 lut 2017, 23:26

Wracając do rozmiaru zdjęć na forum - myślę, że ograniczenia nie zniechęcą ludzi. Kto chce wstawiać i lubi się dzielić rozgrywką to myślę, że będzie wstawiał. A niewielka ilość osób zamieszczająca jest spowodowana tym, że ogólnie społeczność The Sims nie jest już taka zaangażowana w Polsce jak kiedyś. Nawet na oficjalnym forum nie ma szału pod tym względem. Ogólnie strony simowe i fora bardzo się przerzedziły w ciągu ostatnich lat i nie bez przyczyny. Starsi gracze tacy jak ja nie mają czasu bo mają życie prywatne, pracę albo studia. Młodsi chyba ogólnie są mniej zaangażowani i wolą patrzeć niż uczestniczyć.
We built this city, we built this city on rock an' roll!

Awatar użytkownika
Simwood
Posty: 734
Rejestracja: 06 sty 2016, 14:32

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: Simwood » 27 lut 2017, 23:30

Mój dziadek zawsze mi mówił "Demokracja to początek anarchii".
Zarzuty niektórych brzmią jakby redakcja robiła tu totalitarne forum na którym użytkownicy nie mają prawa głosu. Jestem tu od ponad roku i nie zauważyłem jakiś ogromnych spięć między użytkownikami a "władzą".
Ankiety? I co mielibyśmy uzgadniać? Tego lubimy, to niech zostanie moderatorem, a tego nie lubimy, to zagłosujmy za banem dla niego. Potem zacznie się: czy wulgaryzmy są dozwolone, czy ją/jego należy usunąć z redakcji, czy jemu odebrać rangę, czy jemu przyznać rangę itp. Moim zdaniem tylko Rai (wraz z osobami, które uzna za odpowiednie) ma prawo decydować o przyszłości tego forum, bo to dzięki niej powstało. Rejestrując się, akceptowaliśmy regulamin i musimy się podporządkować, że to redakcja ma tu główne prawo głosu chociaż nie zauważyłem by do tej pory pojawił się jakiś problem, który nie zostałby zbity konkretnymi argumentami. Żeby nie było - nie mam nic przeciwko ankietom, jeśli poprawią relację między userami a redakcją, ale boję się, że będzie z tego więcej problemów niż korzyści. Powszechnie wiadomo, że to największy minus demokracji - nie da się zadowolić wszystkich i zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony ;)
Żeby nie było - jestem przeciw usuwaniu postów osób zbanowanych, ALE należy je zostawiać tylko gdy coś wnoszą do tematu. Ostatnio mieliśmy kilku trolli, którzy popisali się swoim poczuciem humoru na poziomie. Czy ktoś sprzeciwi się temu by usuwać ich posty?
Obrazek

Awatar użytkownika
Lenna
Wybitny Architekt
Wybitny Architekt
Scenarzysta
Scenarzysta
Posty: 1975
Rejestracja: 15 gru 2013, 10:59

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: Lenna » 27 lut 2017, 23:32

Co do postów zbanowanych - nie tylko to jest irytujące, ale usuwanie postów użytkowników, których konta znikają po jakimś czasie (tych nieaktywnych, ale którzy mieli przynajmniej po parę postów na forum). Wystarczy zajrzeć do jakiegokolwiek tematu na pierwszych stronach i zupełnie nic nie trzyma się kupy, użytkownicy odpowiadają na posty, które nie istnieją, jeśli ktoś wstawił jakąś nowinkę, już jej nie ma i nie da się dowiedzieć, co było w tym miejscu. Chociażby taki temat The Sims 4 Pogaduszki - co jakiś czas potrafi zmniejszyć się nawet o 20 stron. Są ogromne luki w tematach, znikają posty w Pomocy i Rozwiązanych problemach, przez co nawet jeśli ktoś miał jakiś problem i został on rozwiązany nie dowiemy się jak, bo posty użytkownika zniknęły i widzimy monolog osób rozwiązujących problem. Znikają też całe relacje, przez co temat zawiera tylko komentarze. Co z tego, że tej osoby już na forum nie ma, być może ktoś chciałby poczytać sobie tę relację? Ja rozumiem że trzymanie kont nieaktywnych użytkowników obciąża forum itd. ale do licha, niech chociaż nie są usuwane posty, bo czy one też obciążają forum? soft9
Obrazek

Awatar użytkownika
Dolce_Lamiya
Posty: 605
Rejestracja: 10 lis 2014, 8:33

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: Dolce_Lamiya » 27 lut 2017, 23:33

Skoro zostało poruszonych kilka ważnych tematów na temat forum, to również i ja dołożę swoich kilka groszy.
Na samym początku nasuwa mi się pytanie. Dlaczego, kiedy ktoś podsuwał pomysł z dodaniem czegoś do forum, to rozmowa kończyła się na "serwer nie jest w stanie...", po czym został dodany bot kot, który tak naprawdę nic, ale to nic nie wnosi na forum, a tylko go w pewien sposób obciąża. Czy nie można w takim razie rozważyć decyzję usunięcia tegoż kota na rzecz innego skryptu, który mógłby usprawnić np. działanie forum?
Po drugie jak Lenna słusznie zauważyła usuwane są co jakiś czas posty nie tylko zbanowanych użytkowników (tych, którzy przed banem się tu udzielali i mają po kilkaset postów) lecz i użytkowników forum. Powoduje to straszny bałagan na forum. Tematy domków, gdzie autorów już nie ma i zostają tylko komentarze lub wypowiedzi byłych użytkowników w pogaduszkach o grach albo puste rozwiązania problemów w działach z grami. Tym sposobem pozbywamy tak naprawdę historię tego forum oraz możliwość napłynięcia nowych użytkowników, którzy akurat tego błędu szukali.
Po trzecie rozmiary zdjęć. Z tego co zauważyłem skrypt zmniejsza tylko zdjęcia do rozmiarów takich, aby forum się nie rozjeżdżało, ale i tak wczytują się pliki w pełnym rozmiarze. Przez owy zabieg nawet najbardziej wytrwały użytkownik trafi ochotę na przeglądanie działów ze zdjęciami, bo czekać na załadowanie się strony ponad 10 minut to jednak przesada. Dlatego proponuję wprowadzenie limitu, który pomoże w szybszym ładowaniu zdjęć.
Po czwarte ankiety. Uważam że ten pomysł jest dobry. Rzekłbym nawet bardzo dobry. Można posunąć się jeszcze o krok dalej i otworzyć dział (tylko na jakiś czas) który podsumowałby pracę administracji. Każdy z administratorów, forum bossów miałby osobny temat, w którym użytkownicy mogliby się wypowiadać (a ewentualne posty nic niewnoszące zawsze można zgłaszać do usunięcia. Nie chodzi mi tu jednak o posty krytykujące lub pochwalajace pracę administracji, forum bossów). Następnie wszystko można zsumować i podsumować pracę, dzięki czemu można wyciągnąć wnioski na przyszłość w celu uniknięcia wielu przykrości oraz zaciśnieniu między redakcją a userami relacji. Nie chodzi mi tu jak SimWood błędnie stwierdził o ankiety typu "Czy to dobry mod, admin itp.", tylko o rozpisanie co się podoba, co się nie podoba w pracy danej osoby. Na innym forum sprawdziło się fenomenalnie.
Po piąte odniosę się do słomianego zapału. Nie wrzucajmy po pierwsze wszystkich do jednego worka, bo to niegrzeczne i nie uprzejmie wobec drugiej osoby, a chyba rozmowa wymaga chociaż odrobiny szacunku, czyż nie? A więc wracając do tematu. Kilka lat temu pewna grupa osób chciała popracować nad skórką forum. Ba nawet pokazywali projekty, tylko no niestety nie zostały im udostępnione pliki skórek. Więc w takim razie jak userzy mają mieć pełen zapał, gdy administracja nie pozwala na inicjatywę użytkowników? Z tego co widzę już nawet nie ma tutaj w dziale mowy o tej inicjatywie. Dlaczego? Przecież to był świetny pomysł. Proszę więc w tym wypadku przed oceną "słomianego zapału" userów określić ile tak naprawdę personalnie każdy z administracji. Nie chodzi mi tu o usuwanie postów śmieciowych itp., bo to zadania modów.
I na sam koniec chciałbym również wrócić do tematu Projekt Vie, który wczoraj wzbudził wiele emocji. Z tego co wyczytałem dowody na temat tego, iż dana gra nie powstaje a twórcy chcą się tylko wybić na The Sims nie zostały potwierdzone, więc dlaczego w takim razie temat zostaje przeniesiony na śmietnik? Nie lepiej przenieść go do działu (gdzie został już przeniesiony na szczęście), gdzie licznik postów nie liczy postów, przez co inni użytkownicy mogą swobodnie się wypowiadać a ewentualne posty offtopowe zgłaszać do usunięcia? Radzę na przyszłość rozważyć najpierw taką opcję.


Liczę na odpowiedź i pozdrawiam gorąco ^^

EDIT: Chodzi mi coś na wzór tych ankiet.
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Kapitan Indra
Główni Administratorzy
Główni Administratorzy
Scenarzysta
Scenarzysta
Konserwator
Konserwator
Posty: 3280
Rejestracja: 30 paź 2013, 19:17

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: Kapitan Indra » 28 lut 2017, 0:37

To teraz ja wyjaśnię pewne kwestie.

Mini-mod - raczej nie przyjmę nikogo do redakcji od razu na admina albo na moda, bo to nie jest tylko kwestia fajnej rangi, tylko kwestia tego, co i kto może. Mini-mod ma raczej ograniczone pole działania dlatego, żeby niechcący (lub z pełną premedytacją ;) ) nie usunął całego forum w kosmos. Zostaje modem i otrzymuje pełny dostęp do funkcji moderacyjnych gdy okaże się godny zaufania. Raczej nie podam kluczy do domu pierwszej osobie spotkanej na ulicy, o której nic nie wiem, prawda?

Dwa - kot. Kot nie obciąża forum i nie jest zachcianką kogośtam z redakcji, nie odzywa się póki się go nie zaczepi (jak prawdziwego kota :P), a jeszcze może się przydać, jak mu się wgra fajną opcję warnowania za przeklinanie na przykład ^^ Nie doceniacie kota, oj, nie doceniacie :P

Co do usuwania kont i tematów - nie wiem, skąd się to Lennie wzięło, że zginęło 20 stron z tematu Pogaduszki o TS4, kiedy ja czytam temat na bieżąco i wywalam (tak jak i z wszystkich) tylko jakieś offtopy i trollowanie, posty zedytowane tak (jak kiedyś Salberga a teraz Zaczarowanej), że zawierają tylko kropkę albo uśmieszek, offtop zaś ewentualnie przenoszę w temat, w którym powinien się znajdować, jeśli taki istnieje. Co do usuwania kont - sporo jest takich, co są ujęte w regulaminie - ktoś się zarejestrował rok temu, wszedł na dwie minuty i nie napisał ani jednego posta, więc zostało usunięte, bo regulamin dopuszcza usuwanie kont z liczba mniejszą niż 25 postów nieaktywnych od pół roku. Albo zarejestrował się ktoś kto spamuje reklamami, bo i tacy się zdarzają. Czyjeś konto zaś na milę cuchnie multikontem. Mam je zostawić? A wiedzcie, że sporo jest takich (i nie, to nie jest moja paranoja), które zakłada nasz znany kolega Merci. Jeśli ja mam paranoję, to adminka z FTS też ją miała. A pełno jest kont, zresztą sami pamiętacie kilka bardziej "żywotnych", na pewno jego lub kogoś zbanowanego, kto kulturą się jakoś nie popisuje i nie daruje, jak na forum nie naświni. Z czystej złośliwości. Są proste do rozpoznania, bo zawsze w mailu jest coś związanego z Rafałem, robakiem, dramą itd.
Jeśli chodzi o tematy w Pomocy - to skoro modzi się nie udzielają, zostaje admINDRA, która usuwa tematy bez odpowiedzi albo nierozwiązane problemy, na które wiadomo, że po roku raczej odpowiedź nie padnie. Ewentualnie takie, które na kilometr zajeżdżają piractwem. A zresztą i tak ostatnio wszyscy piszą raczej w Szybkiej pomocy w poszczególnych działach niż zakładają temat o poszczególnym problemie. Problemów rozwiązanych nikt nie usuwa, tylko lądują w odpowiednim dziale. Usunęłam tez z działu o TS2 działy o SimPE, Warsztacie i Majstrze Plus, bo były to działy puste, z jednym tematem w każdym z nich, a w tym każdym temacie był jeden post, zresztą mojego autorstwa, pod tytułem SKĄD POBRAĆ?, w którym był link do niedziałającej strony, bo dawno strony z programami do TS2 poszły w niebyt, kto grał dawniej w TS2, to te programy sobie pobrał i je ma.
Następna sprawa. Temat "domków", których autorów nie ma. Z pewnością to są posty, w których linki wygasły i do zdjęć, i do zawartości, a autor tego nie uzupełni, bo nie ma go na forum (i to nie dlatego, ze zła Indra usunęła mu konto, tylko albo już nie wchodzi albo nawet się tu po przenosinach nie rejestrował)/ nie gra już w Simsy/nie ma tego już na dysku, więc jaka to "historia forum", kiedy ani tego nie obejrzysz ani nie pobierzesz? Jak masz to skomentować? Ma to sobie tak tkwić z łaski na uciechę, bo to "historia forum"? :facepalm: No ludzie...
Czasami też autor po prostu robi tak, jak wspomniałam wyżej - pierwszy jego post został zedytowany na kropeczkę. Albo uśmieszek. Też mamy to na forum trzymać? Sami zgłaszaliście takie tematy do usunięcia, to usunięte zostały.
W większości działów z twórczością mamy mini-regulaminy określające jasno warunki, po jakim czasie temat można wrzucić do archiwum czy usunąć.
Tyle. A najwięcej spin jest o to, że w Zabawach posty nie pasują do siebie. Czy dział Zabawy naprawdę jest najważniejszy na naszym forum? I tak kiedyś Eq siedział pół nocy razem ze mną i te posty porządkował.
Nie miałam dotąd pojęcia, że powinnam spowiadać się całemu forum, czemu zamknęłam jakiś temat, usunęłam posta nie na temat, zedytowanego tak, by nie miał treści tylko kropkę albo emotkę czy z niedziałającym linkiem, edytowałam komuś post pisany niepoprawną polszczyzną albo że spytałam kogoś, od kiedy się na tym forum wypisuje wulgaryzmy.
Na razie tyle.
LANDGRAABOWIE-PUNKCIKOWIE
Obrazek
JOANNA CHMIELEWSKA - 2.04.1932 - 7.10.2013
MARGIT SANDEMO - 23.04.1924 - 1.09.2018
MACIEJ PAROWSKI - 27.12.1946 - 02.06.2019
MAJA LIDIA KOSSAKOWSKA - 27.02.1972 - 23.05.2022

:indra:

Awatar użytkownika
aesthetea
Renciści
Renciści
Posty: 796
Rejestracja: 15 gru 2013, 11:18

Re: Forum - Pogaduszki

Postautor: aesthetea » 28 lut 2017, 0:52

Kot - jeżeli nie jest zachcianką to czym? Poza tym dlaczego kot, w końcu to forum o simsach, można by wymyślić jakiś ciekawszy gag związany z tą grą, dać zdjęcie policjanta z którejś generacji. Nie doceniamy bo chwilowo nie ma tej opcji, a znajduje się tutaj już od dłuższego czasu. Jeżeli ma warnować za przekleństwa można by np dać panią zadecką z dwójki. I jest to śmieszniejsze (nie rozumiem fenomenu tego kota i użycie już upadłego mema z grumpy cat) i zrozumiałe dla theme forum.

Co do usuwania postów, również przeglądając forum zauważałam w niektórych tematach nieścisłości bo zabrakło jakiegoś posta lub zmienił się autor tematu i pierwszy post wyglądał jak wyrwany z kontekstu, jakby czegoś brakowało. Lennie nie chodzi o samo usuwanie kont, a o znikające posty. Rai usunęła swoje konto, a jednak posty zostały. Czyli to nie działa samo automatycznie. A spiny istnieją o posty w zabawach bo jak już dbać to o całe forum a nie skrawek.
Nikt nie mówi tu o multikontach zresztą jawnych, które i sami użytkownicy zgłaszają i nie mówimy też o spamie tylko w miarę rozsądku. Bo że ktoś dostał bana nie od razu znaczy, że wszystkie jego posty były śmieciowe.

Nie poruszyłaś jeszcze kilku kwestii moich jak i innych użytkowników(reklama, blokowanie rozwoju, praktycznego prawa weto bosów). Nadal popieram propozycję pewnej ankiety aby to przekonać się co użytkownicy myślą.

Edit. A i jeszcze dodatkowo, wiem, że powyższa wypowiedz nie opowiada się po całości opinii redakcji, a jest jedynie jednostkowa dlatego chętnie wysłuchałabym wypowiedzi reszty administracji czy moderacji. W końcu nie jedna osoba zarządza.
Obrazek



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość