Bella Ćwir - nie co się z nią stało, ale kim jest w serii

...ogólnie o grach z serii The Sims i wszystkim, co z nimi związane
Awatar użytkownika
AdamSavagePL
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2014, 16:38

Bella Ćwir - nie co się z nią stało, ale kim jest w serii

Postautor: AdamSavagePL » 11 gru 2015, 22:42

Witam!
Kilka słów wstępu. Na pomysł by ten temat założyć wpadłem w zasadzie dzisiaj, ściągając TS2UC z Origina. Przypomniałem sobie moment, kiedy właśnie EA udostępniło za darmo tę grę. Wtedy właśnie zacząłem się interesować Bellą. Kiedyś grałem w TS2, ale nie zwracałem uwagi na tekst - grałem, bo grałem. Potem przesiadłem się na TS3 (zaraz po premierze), również nie czytałem. Ale w momencie, kiedy właśnie pierwszy raz wziąłem do rąk, znaczy odpaliłem na PC, TS2UC, zauważyłem, że ta gra jednak otoczkę fabularną ma. I zacząłem się wtedy zastanawiać nad tą legendarną wręcz Bellą Ćwir. Guglowałem, szukałem, koniec końców nic nie znalazłem. Nie znalazłem nic potwierdzonego, same teorie. Teraz myślę, że to była wina zadanego pytania. Wtedy szukałem odpowiedzi na: Co się stało z Bellą Ćwir w The Sims 2? Wszyscy się zastanawiają, co się z nią stało. Czy ją faktycznie porwali kosmici, a może uciekła, a może ją siostrzyczki i Don zamordowali. Ale mało kto pomyśli dlaczego Bella występuje niemalże w każdej części. I właśnie tę kwestię chcę poruszyć. Teraz zadam inne pytanie. Kim jest Bella Ćwir w serii The Sims? Zaprezentuję łącznie 4 teorie, z czego 3 moje. Ponadto nie twierdzę, że wszystkie są w 100% pewne. Jedne mają większy sens, inne są właściwie naciągane, ale nie aż tak bardzo, by nie mogły być prawdziwe. Temat oczywiście służy dyskusji, podawania własnych teorii (może będę aktualizował ten post o nowe teorie) i argumentowaniu bądź obalaniu już opisanych wymysłów. No więc, kim jest Bella dla Simsów?

Teoria 1.

Bella Ćwir jest zamierzonym pomysłem twórców mający wprowadzić do serii gier The Sims element fabularny.

Powiedziałem, że zaprezentuję teorię, ale nie mówiłem jaki będzie wobec nich mój stosunek. Z góry więc powiem, że akurat do tej będzie dosyć krytyczny. Tę teorię muszę poruszyć z faktu jej popularności, nawet jeśli o niej nikt nie słyszał. A właśnie chodzi o pytanie "co się stało", które wiąże się z tytułem tej teorii. Oczywiście to jest właśnie tylko teoria, a nie żadne oficjalne informacje. Słyszałem, że ponoć TS3 ma być alternatywnym światem, ale ja tego pod uwagę nie biorę, bo plany twórców mogły być tak na prawdę inne (tak samo z teorią, że Watch_Dogs to kolejna odsłona AC, mimo tego że UBIkacja zarzeka się, że to nieprawda).
Zakłada ona, że Bella Ćwir była zamierzona i do zwykłego casualowego symulatora miała dodać element fabularny, dzięki czemu tłukąc we wszystkie części Simsów, mogliśmy przy okazji rozwiązywać zagadkę Belli, by na końcu złożyć dane ze wszystkich odsłon w całość. Jakie są argumenty potwierdzające tę teorię?
- Występowanie Belli w niemalże każdej odsłonie.
- Dużo nawiązań do niej w serii.
I... tyle. Nie znalazłem żadnego innego racjonalnego argumentu potwierdzającego tę teorię. Ponadto pierwszy argument jest logiczny, ale tylko względnie. Gdyby się w niego zgłębić, co zaraz zrobię, okaże się bez sensu.
We wszystkich częściach widzimy Bellę w różnych momentach jej życia. W TS1 jest dorosła i ma jedno dziecko, w TS2 jest porwana, w TS3 jest dzieckiem a w TS4 również jest dorosła, ale ma dwoje dzieci. Układając to chronologicznie wychodzi tak: TS3, TS1, TS4, TS2. Już nawet nie liczę tych innych części, gdzie ona występuje, jak Bustin' Out, bo po pierwsze, nie znam ich, po drugie, i tak jest to zbędne, te 4 gry mi wystarczą. I teraz o co mi chodzi. Wiele osób już to zauważyło. Skoro w TS1 ma być dorosła, to dlaczego gra pozwala na śmierć naturalną ze starości Belli w TS3? Gdyby to była faktyczna fabuła, to skryptowo by pewnie się wyprowadziła, będąc np. nastolatką. Podobnie, właściwie identycznie, w TS4. Wychodzi więc to, że chronologia pada, a bez niej fabuła również pada. I teraz nasuwają się 2 wnioski - albo zwyczajnie nie ma żadnej fabuły w Simsach, bo kwestia chronologii ją wyklucza, albo zwyczajnie EA skopało sprawę (tak jak np. REDzi z Alvinem z W1, gdzie zrobili, że dzieciak to Jakub, ale zrobili równie ważny błąd, co EA).
Jest jeszcze druga wersja tej teorii. Różni się tylko tym, że ogranicza element fabularny tylko do TS2. Wówczas błąd chronologii nie jest brany pod uwagę, ale jednocześnie zostaje obalony drugi argument, bo kwestia Belli poruszana jest m.in. w TS3, np. przy otwarciu bram między-coś tam w tej kuli żyroskopowej, czy jak tam ona się nazywała. Owszem, w TS2 również są do niej nawiązania, ale jest ona (Bella) po prostu tłem dla Miłowa by ludzie mieli co czytać.
Moim zdaniem właśnie to ta teoria jest bardzo mało prawdopodobna. Albo fabuła Belli została zrobiona na odwal się, gdzie na prawdę mogła być zrobiona świetnie, albo zwyczajnie nigdy nie istniała.

Teoria 2.

Bella Ćwir jest nawiązaniem do żyjącej osoby.

Na to też trzeba zwrócić uwagę. W gruncie rzeczy nie wydaje się zbyt przekonująca, ale kto wie, przecież to tylko teoria.
Mówi ona, że Bella jest odpowiednikiem jakiejś żyjącej osoby, która najpewniej zaginęła. Podobna teoria dotyczy Minecrafta, gdzie mówi się, że Herobrine to uosobienie martwego brata twórcy gry, który, swoją drogą, zaprzeczył temu faktowi. Nie mówię, faktycznie ta teoria jest trochę naciągnięta, ale mimo wszystko nadal realna. Ktoś, kto projektował "minifabuły" otoczeń, mógł się pokierować historią osoby, którą zna, która właśnie coś takiego przeżyła.

Teoria 3.

Bella Ćwir to kwestia czystego przypadku.

Nie przypadku w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale że nie zostało zaplanowane z góry dodawanie jej do niemalże każdej części.
Jak doskonale wiemy, Bella występuje już w TS1. Tworząc TS2, zespół pomyślał, że fajnie by było, gdyby wziąć kogoś z pierwszej części i wsadzić do tej minifabuły otoczenia. Ćwirowie, z tego, co pamiętam, byli właśnie najbogatszą rodziną w TS1. Wybrali więc tę rodzinę i stworzyli tajemnicę, nad którą ludzie myśleli spory kawał czasu. Potem nadszedł czas na TS3. Zespół pomyślał "skoro Bella występowała już w TS1 i TS2, to może wrzućmy ją do TS3?". I właśnie w ten sposób zaczęto ją tłuc co część i dodawać różne odniesienia do niej.
Czy to ma sens? Zależy. Z jednej strony również wydaje się to naciągane, z drugiej nadal jest realne, przecież takie coś mogło się zdarzyć.

Teoria 4.

Bella Ćwir została z góry zaplanowanym simem bez fabuły.

Tutaj poruszę kwestię tego, że Bella pojawia się co część, ale w trochę inny sposób. Dodatkowo otrę się trochę o Landgraabów. Trzeba zwrócić uwagę, że i Ćwirowie, i ci drudzy pojawiają się co część. Nawet Landgraabowie pojawiają się w TSM, w którym nie ma Ćwirów. I to jest rzecz, której się trzeba przyjrzeć. Z tego, co pamiętam, to nie ma żadnego Landgraaba, który pojawiłby się tak dużo razy, jak Bella, ponadto rodzina ta jest wszędzie. Natomiast Bella pojawia się tylko tam, gdzie może - znaczy w odsłonach, w których mogłaby żyć (stąd nie ma jej w średniowieczu). Sądzę więc, że EA mogło sobie zaplanować z góry, że będą tłukli rodzinę Landgraabów oraz Bellę, bądź jej ówczesną całą rodzinę a nie ród, przez wszystkie odsłony.
Czy jest to możliwe? Ze wszystkich wymienionych moim zdaniem ta teoria ma najwięcej sensu, co nie oznacza, że jest na 100% pewna. Gdyby liczyć w procentach, miałaby, w mojej skali, o jakieś kilkanaście % więcej prawdopodobieństwa.


Z moich teorii to byłoby tyle. Co o nich sądzicie? Może macie swoje własne przemyślenia kim jest tak na prawdę Bella? Zapraszam do pokojowej wymiany zdań.
Obrazek

Awatar użytkownika
Column15
Posty: 173
Rejestracja: 22 maja 2014, 19:40

Re: Bella Ćwir - nie co się z nią stało, ale kim jest w seri

Postautor: Column15 » 15 gru 2015, 21:18

Szacunek za pracę włożoną w ten post. ^^

Jestem, szczerze mówiąc, za teorią 3. i 1. jednocześnie. Myślę, że Bella nie była zaplanowana z góry, ponieważ 1) twórcy w innym przypadku staraliby się o większą przejrzystość? chronologię? sens historii; 2) jestem niemalże pewny, że Wright wydając pierwszą część, nie myślał o drugiej. Później chciano włączyć do gry efekt fabularny i tyle :)
Obrazek
av by teaplease.

Awatar użytkownika
Lenna
Wybitny Architekt
Wybitny Architekt
Scenarzysta
Scenarzysta
Posty: 1975
Rejestracja: 15 gru 2013, 10:59

Re: Bella Ćwir - nie co się z nią stało, ale kim jest w seri

Postautor: Lenna » 05 lut 2016, 12:29

Moim zdaniem twórcy tworząc ją w jedynce chcieli po prostu zapełnić otoczenie, była zwykłą Simką bez bardziej zawikłanej historii. Z kolei w dwójce, gdy pojawiła się ponownie, twórcy chcieli stworzyć historię - i tutaj przytoczę pewną kartę pracy, która pojawia się podczas gry:
Obrazek
Moim zdaniem to jest właśnie aluzja do tego, jak powstała historia Belli :P Zapewne nie sądzili oni, że stanie się tak popularna. Moja teoria wygląda tak, że później, gdy Bella okazała się niesamowicie lubiana i popularna, twórcy gry postanowili ubarwić jej historię jak tylko się da - i upychali ją w każdym możliwym miejscu, nawet jeśli to nie miało sensu dla samej historii. Pewnie sami się nie zastanawiali, co robią, ale wiedzieli, że fani i tak będą się nad tym długo zastanawiać i doszukiwać się w tym sensu... którego nie ma :P
Obrazek

Awatar użytkownika
AdamSavagePL
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2014, 16:38

Re: Bella Ćwir - nie co się z nią stało, ale kim jest w seri

Postautor: AdamSavagePL » 05 lut 2016, 20:47

O tym nie pomyślałem. Muszę przyznać, że, moim zdaniem oczywiście, to najsensowniejsza teoria. Zaczęli ją dla jaj tłuc i co wyszło, to wyszło. Czyli jeden wielki burdel, bo nie wiadomo o co z nią chodzi. Tylko jest jedno pytanie - czy ta kariera przyszła z dodatku czy była w podstawie (kompletnie nie pamiętam karier)? Jeśli to drugie, to raczej nie ma mowy by zauważyli jej popularność, bo właśnie wynikła ona z TS2, i prędzej już w TS3 zaczęli robić bez ładu i składu z powodu jej rozpopularyzowania. Natomiast jeśli to pierwsze, to w sumie wszystko się kupy trzyma.
Obrazek

Awatar użytkownika
Lenna
Wybitny Architekt
Wybitny Architekt
Scenarzysta
Scenarzysta
Posty: 1975
Rejestracja: 15 gru 2013, 10:59

Re: Bella Ćwir - nie co się z nią stało, ale kim jest w seri

Postautor: Lenna » 05 lut 2016, 21:45

Z tego co pamiętam, ta kariera to Gracz i doszła w Czterech porach roku ;) Także mieli czas, aby zauważyć popularność Belli.
Obrazek


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości