Więcej polskich imion i nazwisk

Poszukujesz konkretnego dodatku? A może różnych danego typu lub stylu? Tutaj możesz poprosić innych Użytkowników o pomoc!
Awatar użytkownika
Levkoni
Posty: 2046
Rejestracja: 16 gru 2013, 14:11

Więcej polskich imion i nazwisk

Postautor: Levkoni » 12 kwie 2015, 15:27

Witajcie!

Oto link do moda, a dokładny opis poniżej: http://modthesims.info/download.php?t=553005

Postanowiłem się z Wami podzielić modem, którego stworzyłem sam. Jest to pierwszy i jedyny mod jaki kiedykolwiek zrobiłem. Pomogła mi użytkowniczka MTS, Neia, która dała mi cenne wskazówki. Nie wiem czy wolno mi tu założyć oddzielny temat, mam nadzieję że tak :) Ale po kolei...

Jak wiecie w TS4 imion i nazwisk dla miastowych simów jest bardzo mało. Wciąż powtarzają się te same i po mieście krążą nam wciąż "Adamowie Piosenki, Sebastiany Kulki albo Jowity Paliwody". Mnie to irytowało bo w pewien sposób postaci tracą swoją tożsamość i ciężko zapamiętać, kto jest kim. Zauważyłem jakiś czas temu mod na MTS dodający więcej imion do francuskiej wersji gry. Skontaktowałem się z jego twórcą (Neia) który wyjaśnił mi szczegóły na jego temat i tak zacząłem pracę nad modem dla polskiej wersji.

Mod stworzyłem jakiś czas temu. Przez ostatnie tygodnie sam go testowałem w swojej grze i żadnych błędów nie stwierdziłem, wszystko działa dobrze, nazwiska i imiona pojawiają się w grze. Zajęło mi to jakieś 3 dni, oczywiście nie bez przerwy :) Nie jest to super rozbudowany mod, wiadomo że są poważniejsze. Ale i tak kosztowało mnie to sporo pracy - wyszukiwanie imion, wymyślanie nazwisk. Potem wpisywanie tego do notatnika, skąd potem wszystko musiałem skopiować do odpowiedniego pliku XML gry, ręcznie dodając do każdego rekordu odpowiedni kod. Kolejnym etapem było edytowanie kolejnego pliku, DATA, gdzie było już ciężej, bo nie dało się skopiować poprzedniej pracy. Trzeba było najpierw ręcznie dodawać "pola" przeznaczone na wpisywanie imion i nazwisk, a kiedy skończyłem już kopiować to musiałem ponownie ręcznie wpisywać wszystkie imiona i nazwiska, bo kopiować do pliku DATA z XML się nie dało. No i teraz do rzeczy...

Mod na chwilę obecną zawiera:
- 335 imion żeńskich (domyślnie 40)
- 304 imiona męskie (domyślnie 40)
- 501 nazwisk (domyślnie 40)

Styl imion i nazwisk utrzymany jest w duchu TS2, czyli nie liczcie na jakiś Ciechowskich, Zamojskich czy Czartoryskich :D Będą Podajnikowie, Burakowie, Promykowie, Sałatowie, Chwatowie czy Ogórkowie. Po prostu jak wiadomo gra nie odmieniłaby nam klasycznych polskich nazwisk w zależności od płci. Oczywiście kilka nazwisk takich typowo polskich też jest, jak Nowak czy Nałęcz, ale są w mniejszości.

Skąd brałem imiona i nazwiska?

Imiona brałem z wikipedii oraz innych stron internetowych, niektóre z książek czy popkultury. Większość to typowe imiona używane w Polsce, takie jak Beata, Bartek, Stanisława, Karolina, Krystian, Monika etc. Jest kilka imion archaicznych typu Józefina, Agapit, Jokasta, Fryderyk czy Eunika. Są też imiona obecnie znane, ale mało popularne np. Gloria, Gordon, Betina, Gustaw. Ale są też pewne całkiem nieużywane ale spolszczone imiona często pojawiające się w książkach czy filmach: Fineasz, Homer, Andromeda czy Flora.

Z nazwiskami było gorzej bo tu można całkiem popuścić wodze fantazji :D Zostawiłem wszystkie, które domyślnie były w TS4. Część wziąłem z TS2, część wymyślałem sam, a część znajdowałem w źródłach różnych.

O ile pulę imion chyba wyczerpałem do cna, o tyle nazwiska będę dodawał co jakiś czas nowe, żeby było ich dużo i żeby jak najrzadziej w grze się powtarzały. Co ciekawe w plikach gry odkryłem, że łącznie wszystkich rekordów podarowanych nam przez tłumaczów było 120. Przy czym w angielskiej wersji gry rekordów jest kilka tysięcy! Ale leniwi tłumacze to nie tylko bolączka polskiej lokalizacji - większość wersji językowych miała zawarte skąpe ilości imion.

UWAGA: Pamiętajcie, że jak zaczniecie grać z modyfikacją na aktualnym zapisie, to nie zobaczycie rodzin z nazwiskami z moda dopóki gra nie wprowadzi ich do Waszego świata w procesie pozbywania się (wymierania) starych rodzin. Na nowym zapisie oczywiście od razu będą nowe imiona.

Enjoy! :D
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2015, 8:59 przez Levkoni, łącznie zmieniany 4 razy.
We built this city, we built this city on rock an' roll!

Awatar użytkownika
Sasha
Posty: 285
Rejestracja: 15 gru 2013, 13:48

Re: Więcej polskich imion i nazwisk

Postautor: Sasha » 12 kwie 2015, 15:33

Wow świetna robota! Jestem pod wrażeniem.
Gra rzeczywiście oferuje za mało imion i nazwisk, więc mod na pewno przydatny. Osobiście preferuje moda na angielskie nazwy simów, ale sądzę że wiele osób skorzysta z Twojego :)

Awatar użytkownika
Levkoni
Posty: 2046
Rejestracja: 16 gru 2013, 14:11

Re: Więcej polskich imion i nazwisk

Postautor: Levkoni » 12 kwie 2015, 15:35

Sasha, teoretycznie takiego moda do polskiej gry da się zrobić bo zamiast polskich rekordów wystarczy wpisywać angielskie ;p Tylko że to dużo roboty, oni mają dużo więcej imion niż my :)
We built this city, we built this city on rock an' roll!

Awatar użytkownika
Sasha
Posty: 285
Rejestracja: 15 gru 2013, 13:48

Re: Więcej polskich imion i nazwisk

Postautor: Sasha » 12 kwie 2015, 15:42

Wiem, wiem, już taki nawet powstał i właśnie go mam ;)

Awatar użytkownika
rgx97
Renciści
Renciści
Posty: 218
Rejestracja: 28 gru 2013, 19:48

Re: Więcej polskich imion i nazwisk

Postautor: rgx97 » 12 kwie 2015, 16:01

Potrzebowałem takiej modyfikacji od początku gry. Wielkie dzięki, Levkoni! ^^
Zaraz wypróbuję Twoje dzieło.

Awatar użytkownika
Levkoni
Posty: 2046
Rejestracja: 16 gru 2013, 14:11

Re: Więcej polskich imion i nazwisk

Postautor: Levkoni » 15 kwie 2015, 8:59

Zaakceptowali mod na MTS! Tak więc wrzuciłem link na samym początku posta ^^
We built this city, we built this city on rock an' roll!

Rai
Renciści
Renciści
Posty: 734
Rejestracja: 31 paź 2013, 15:25

Więcej polskich imion i nazwisk

Postautor: Rai » 25 cze 2018, 23:01

Ekstra mod, Lev, tego właśnie potrzebowałam! Świetna robota!


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości