Reżyserskie Pogaduszki

smisiv
Renciści
Renciści
Posty: 717
Rejestracja: 31 paź 2013, 15:54

Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: smisiv » 15 sie 2014, 8:18

Istnieje od jakiegoś czasu zapotrzebowanie na rozmowy o ogólnym stanie współczesnych videostory.
Czy kręcić? Czy jest dla kogo publikować nowe produkcje? Jacy są współcześni widzowie i czego oczekują? Czego wymagają? Może warto powymieniać się zdaniem na te tematy?


Zacznę od takiego stwierdzenia na powtarzające się jęki o braku widzów. Moim zdaniem faktycznie, grupa docelowa się zmniejszyła. Mało osób ogląda filmowe produkcje w porównaniu do wcześniejszych lat. One zawsze były dla mnie bliskie, ale ja też już idę ze współczesnym nurtem. Trzy powody, jakie znalazłem, to:

1. Znudzenie, bo znam już na pamięć wyuczone interakcje z dwójki oraz bez przerwy te same, powtarzające się ruchy kamery z trójki. Długo zabieram się za obejrzenie nawet tych ambitniejszych produkcji, bo to dla mnie coraz nudniejsze. Wszędzie widzę brak świeżości i powtarzanie starych schematów. Rozumiem, że w 2007 roku serial o kłopotach jakiegos agenta, to było coś fajnego. W 2010 roku dało się jeszcze znieść. Teraz, w połowie 2014 roku dalej oglądam gadające głowy, reżyserzy oferują je tak samo, jak za czasów STV. Bez pokazania jakiejś świeżości szukają winy wśród widzów i stwierdzają: mam scenariusz, mam pomysł. Ale ja znowu widzę simki na gołym trawniku. Ten scenariusz jest na kartce, której nikt nie zobaczy i prawdopodobnie nikt w ogóle się nie dowie, ze został napisany. Bo dalej leży scenografia, postprodukcja, ciagle ta sama ivona do mnie mówi. To już jest tak nudne, że powoli interesuje jedynie samego twórcę.

2. Brak promocji. Kiedy simowa telewizja istniała, odbębniała to za reżyserów. Tweety zbierał zgłoszenia, ustalał ramówkę, a widzowie sami z siebie oglądali różnorodne seriale i teledyski. Trwała moda, był trend na świeżość i jeszcze ciągle nowinki na głównej o nowościach. Teraz tak nie ma, ale mentalność jakby utknęła w miejscu. Mało kto rozumie, że trzeba się samemu wypromować. Guukiemu się udało - SimBrothera ogląda sporo widzów, co (osobiście) uważam za sukces jego ciekawego marketingu. Stworzył on markę wokół siebie i wokół reality show. Zdobył uwagę nowych osób. Inny przykład, to Champion i fakt, że o czymś, co w ogóle nie powstało, można już stworzyć opowieść. Pewnie nieświadomie udało się i jemu zainteresować potencjalną grupę widzów. O nim się mówiło, o nim się wspominało i gdyby zrobił coś godnego obejrzenia, pewnie prędko zdobyłoby chociaż przeciętną popularność, której i tak brak zdecydowanej większości filmów na YT.

3. Trendy w realnym świecie, czyli który reżyser w ogóle zauważył, że warto za nimi podążać? Teraz najchętniej ogląda się wszelakie brytyjskie i amerykańskie seriale. Mimo niskich budżetów i mało znanych aktorów zdobywają ogromną popularność. Ludzie przerzucili się z długich filmów na krótkie, wieloodcinkowe seriale. Utożsamiają się z oryginalnymi i charyzmatycznymi bohaterami osadzonymi w intrygujących miejscach i w niekoniecznie w naszej rzeczywistości.


No i co o tym myślicie, reżyserzy?

Awatar użytkownika
salberg
Wybitny Reżyser
Wybitny Reżyser
Posty: 769
Rejestracja: 15 gru 2013, 12:44

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: salberg » 15 sie 2014, 12:46

Myślę, że kręcenie w 2014 roku to po porażka... I coś czuję, że ten temat będzie niestety świecił pustkami, mało kogo dzisiaj interesuje już kręcenie w simsach. ;/

Od dawna miałem nadzieję, że Centrum Simów na nowo zacznie promować reżyserów, wznowi STV, otworzy stronę główną, cokolwiek... Ale niestety na nic takiego się nie zapowiada. Ludzi przestały obchodzić filmy i seriale, takie jak w czasach STV. Większą popularność zdobywają teraz adaptacje programów moim zdaniem... wystarczy spojrzeć ile komentarzy jest w temacie CV, a ile w temacie "Zapraszam Do Stołu".

Chociaż w kwestii promowania - jest w tym dużo prawdy. Wrzucałem do tego ostatniego zdjęcia, podsycałem ciekawość uczestników, i udało mi się zachęcić z dziesięć osób do obejrzenia. :P Ale chyba i tak nie uda mi się nigdy przekroczyć tej magicznej granicy 1000 wyświetleń.

Zachęcam wszystkich, by nie zrażali się i kręcili dalej, a redakcję błagam o zrobienie jakiegoś gestu w stronę reżyserów, bo pozostałe tematy z serialami/filmami też świecą pustką... Jedynymi produkcjami, które odniosły pewien sukces są Sim Brother i Przyjemni. Sim Brother za to, co powiedział Smisiu (wyrobienie sobie marki), Przyjemni za krótkie odcinki, bo niestety mam świadomość, że długich produkcji nikt już nie ogląda. ;/

Awatar użytkownika
Kasim Hazim
Renciści
Renciści
Posty: 2133
Rejestracja: 14 gru 2013, 23:53

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: Kasim Hazim » 15 sie 2014, 15:10

Pamiętam, jak na starym forum temat miał z 20 stron, a później zaczął świecić pustkami... :unsure:

Obecnie reżyserstwo w simsach jest marne. Mało kto kręci, a jeśli ktoś już kręci to nie zawsze wspaniale. Szkoda, kiedyś człowiek godzinami oglądał różne simowe seriale, a obecnie mało jest tych naprawdę wartych uwagi. Wydaje mi się, że po prostu niektórym brakuje jakiegoś dopingu czy czegoś w tym stylu. Za czasów STV dużo osób kręciło, starało się, by jego dzieło tam trafiło, kręciło z pasję, jednocześnie mając cel, jakim było dostanie się do STV. Ludziom brakuje też chyba zachęty, jaką są komentarze. Czasami mało kto pokusi się o napisanie komentarza, a wiadomo, jak reżyser całkiem inaczej czuje się, jak zobaczy, że ktoś skomentował to, nad czym on spędził trochę czasu. Pozytywne komentarze dodają chęci, zapału, a krytyka ma pomóc w drodze do perfekcji (choć często zniechęca)... Szczerze mówiąc sam tęsknię za czasami istnienia STV.
Obrazek

"Lubię łódki. One tak płyną. Przez morza i w ogóle."

JamesSinatra
Posty: 303
Rejestracja: 31 maja 2014, 15:09

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: JamesSinatra » 15 sie 2014, 18:55

Mi się wydaje, że tu chodzi też o to, że ludzie, którzy kręcili w dwójce już dorośli i nie mają na to czasu, a kolejne "pokolenie" nie kręci, bo trójka temu nie sprzyja.

Awatar użytkownika
rgx97
Renciści
Renciści
Posty: 218
Rejestracja: 28 gru 2013, 19:48

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: rgx97 » 16 sie 2014, 1:01

Promocja odgrywa ważną rolę. Chociaż czasami bywało, że serial bez specjalnej reklamy osiągał ogromną popularność. Miałem okazję oglądać STV i czuć było tę telewizyjną więź, która wszystkie produkcje trzymała w jednym miejscu a reżyserów skupiała w ogromnej społeczności. Obecnie jest kilka stron, które tworzą coś na wzór STV, jednak ich rozpoznawalność nie jest wysoka. W związku z tym twórcy seriali i programów są zmuszeni do indywidualnego rozpowszechniania swoich produkcji. Forum jest jednym z tych miejsc, od których można zacząć. Można też dołączyć do wcześniej wspomnianych stron, aby pozyskać chociaż kilku nowych widzów.

W kwestii jakości filmów całkowicie zgadzam się ze Smisiem. Pora na nowe formaty i styl. Nadchodząca czwarta generacja simsów być może w tym pomoże (o tym będziemy mieli okazję się przekonać już niedługo). Kto wie, czy Czwórka nie okaże się lepsza pod względem kręcenia od Trójki.

Ostatnio nawet wpadłem na pomysł nakręcenia serialu w Czwórce właśnie. Nie chciałbym zdradzać szczegółów, ale produkcji o takiej tematyce jeszcze nie widziałem. W głowie mam kilka elementów fabuły, bohaterów i wizję czołówki (której stworzyłem nawet projekt koncepcyjny).

Awatar użytkownika
salberg
Wybitny Reżyser
Wybitny Reżyser
Posty: 769
Rejestracja: 15 gru 2013, 12:44

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: salberg » 16 sie 2014, 1:06

Póki co czwórka w ogóle nie zapowiada się na przyjazną do kręcenia (zamknięty świat, bardzo przerysowane animacje i bugi z dotychczasowych gameplayów)... Pewnie i tak z ciekawości obejrzę, ale niestety nie oczekuję fajerwerków. Zwłaszcza, że podstawka jest strasznie okrojona i nie daje wiele opcji... soft1 Jak dla mnie to czwórka raczej dobije simowe produkcje niż je ożywi...

Awatar użytkownika
Malfurion
Wybitny Reżyser
Wybitny Reżyser
Posty: 106
Rejestracja: 17 gru 2013, 16:59

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: Malfurion » 17 sie 2014, 21:45

Cos w tym jest. Branza jest na rowni pochylej i trudno powiedziec, czy ten problem da sie w jakis sposob rozwiazac.
Na pewno, jezeli komus zalezy na jak najwiekszej liczbie odbiorcow, to jeszcze teledyski jako tako sie sprawdzaja. Ludziom nie chce sie sledzic seriali, a taki teledysk, to zwykle zamkniete dzielo (no chyba, ze ktos sie porwie na taka prace, jak moje "Reborn" :P) nie wymagajace stalego ogladania, poniewaz wszystko jest powiedziane w jednym filmiku. Teze potwierdzaja roznorakie zapowiedzi seriali w postaci trailerow, ktore sa obsypywane komentarzami i powiedzmy pierwsze pare odcinkow danego serialu. Potem, wiekszosc zalicza tendencje spadkowa ;)
Co bedzie po premierze TS4? Trudno powiedziec. Nie wiemy jak kamera w tej grze bedzie sie sprawdzac. Choc wielu odstrasza sama prezentacja gry. Ja raczej pozostane przy TS3, ktore swietnie sie nadaje do krecenia filmow :)

dzejan
Posty: 229
Rejestracja: 16 maja 2014, 16:57

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: dzejan » 19 sie 2014, 12:21

Jeżeli już mowa o kręceniu w czwórce...
http://www.simcookie.com/2014/08/19/les ... decouvrir/

Awatar użytkownika
Malfurion
Wybitny Reżyser
Wybitny Reżyser
Posty: 106
Rejestracja: 17 gru 2013, 16:59

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: Malfurion » 19 sie 2014, 13:43

@up Wideo jest naprawde niezle, no ale... przeciez w calosci pochodzi z CAS'A, a przynajmniej simsy... A nie o to tutaj chodzi. Mnie interesuje sama kamera, jej ruchy i funkcjonalnosc. Na podstawie tego materialu nie wyrokujemy, czy TS4 sie do filmow nada, choc autor naprawde odwalil kawal dobrej roboty ;)

Awatar użytkownika
Jackob
Renciści
Renciści
Archiwista
Archiwista
Fotograf
Fotograf
Posty: 1801
Rejestracja: 15 gru 2013, 0:14

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: Jackob » 19 sie 2014, 14:00

Skomentuję jako widz, o kręceniu nie mam zielonego pojęcia.
Seriale, których odcinki są długie, a na dodatek z napisami na pewno nie zyskają popularności. Gdy widzę napisy od razu sobie myślę, że to musi być serial o dziewczynie i jej problemach miłosnych.
Obecnie najchętniej oglądam sitcomy: Krótkie, zabawne, reality show: zmagania zwykłych ludzi. Tyczy się to tych simowych produkcji jak i tych niesimowych.
Jak ktoś chce nakręcić serial to musi zrobić dobrą reklamę, a w samym serialu dobrą scenografię oraz niebanalną fabułę. Jak tego zabraknie to niestety, ale mnie nic nie trzyma przy oglądaniu następnych odcinków. : /

Awatar użytkownika
salberg
Wybitny Reżyser
Wybitny Reżyser
Posty: 769
Rejestracja: 15 gru 2013, 12:44

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: salberg » 22 sie 2014, 1:25

Podokańczam co trzeba i kończę z kręceniem, bo jedyne co z tego mam to niepotrzebne denerwowanie się...

Awatar użytkownika
Mint
Posty: 312
Rejestracja: 20 sie 2014, 14:53

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: Mint » 22 sie 2014, 16:53

O nie... :(
Jeżeli wszyscy przestaną kręcić w simsach to co ja będę oglądał? ;( :(
Obrazek

Awatar użytkownika
Guuki
Główni Administratorzy
Główni Administratorzy
Wybitny Reżyser
Wybitny Reżyser
Fotograf
Fotograf
Posty: 2727
Rejestracja: 28 lis 2013, 20:59

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: Guuki » 22 sie 2014, 18:15

Ubolewam nad tym, że obecnie zainteresowanie tym "rynkiem" jest znikome, mało ludzi nagrywa, mało ogląda, i tęsknię za cudownymi latami świetności STV, ale trzeba się pogodzić, że te czasy już nigdy nie wrócą.
Ja będę kręcił, nawet jak skończą mi się pomysły na simowe reality-show, będę nagrywał choćby i teledyski. Nagrywanie filmów to mój ulubiony aspekt The Sims i raczej z niego nie zrezygnuję, nawet jeśli nikt by tego nie oglądał. Oczywiście jest to miłe, gdy ludzie oglądają i komentują, i motywuje to do dalszej pracy, ale nagrywać powinno się głównie dla siebie, dla swojej satysfakcji, dla spełnienia.
Obrazek

Awatar użytkownika
Eq
Renciści
Renciści
Wybitny Reżyser
Wybitny Reżyser
Posty: 729
Rejestracja: 15 gru 2013, 0:21

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: Eq » 08 wrz 2014, 21:24

Czasami mam ochotę już tak na stałe wrócić do kręcenia, zająć się poważnym projektem... Ale jak tutaj reszta wspominała, oglądalność i zainteresowanie simowym rynkiem zwłaszcza w Polsce jest bardzo małe. Jeśli chcesz się wybić, musisz zacząć robić filmy po angielsku, bądź być naprawdę docenianym reżyserem.
Gdy patrzę na wyświetlenia moich filmów po kilku miesiącach, jest mi przykro, że moja cała praca poszła na marne. Łapkowanie w dół, za prywante porachunki, komentarze raz na jakiś czas. Film pół roku, a nawet nie 400 wyświetleń... Szkoda, że simowy rynek upadł...

Awatar użytkownika
salberg
Wybitny Reżyser
Wybitny Reżyser
Posty: 769
Rejestracja: 15 gru 2013, 12:44

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: salberg » 08 wrz 2014, 22:53

Apel do wszystkich posiadaczy czwórki - gra niestety jest jaka jest, ale to nie zmienia faktu, że tylko ona może nieco ożywić kwestię simowych produkcji... Nie wahajcie się, kręćcie, wrzucajcie filmy. Dział Videostory czeka pusty na pierwsze czwórkowe produkcje!

Awatar użytkownika
Guuki
Główni Administratorzy
Główni Administratorzy
Wybitny Reżyser
Wybitny Reżyser
Fotograf
Fotograf
Posty: 2727
Rejestracja: 28 lis 2013, 20:59

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: Guuki » 08 wrz 2014, 23:13

Problem w tym, że nagrywanie w TS4 jest bardzo utrudnione, gdyż w trybie swobodnej kamery (klawisz TAB) nie działa klawisz P, czyli wznowienie/zatrzymanie gry. Dla mnie to podstawa, w poprzednich grach zawsze sobie najpierw ustawiałem kamerę i dopiero potem włączałem upływ czasu jednocześnie z nagrywaniem (P i szybko V). Teraz tak się nie da. Nie wyobrażam sobie nagrywania bez tego, dlatego za tworzenie filmów w TS4 serdecznie muszę podziękować. <_<
Obrazek

Awatar użytkownika
Jackob
Renciści
Renciści
Archiwista
Archiwista
Fotograf
Fotograf
Posty: 1801
Rejestracja: 15 gru 2013, 0:14

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: Jackob » 08 wrz 2014, 23:19

Największym problemem jest chyba zanikanie drzew, kolumn i wielu innych rzeczy nawet po wciśnięciu TSB.
Mi utrudnia to robienie zdjęć, a reżyserom utrudni kręcenie.

Awatar użytkownika
rgx97
Renciści
Renciści
Posty: 218
Rejestracja: 28 gru 2013, 19:48

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: rgx97 » 09 wrz 2014, 0:12

Guuki pisze:(...) w trybie swobodnej kamery (klawisz TAB) nie działa klawisz P, czyli wznowienie/zatrzymanie gry. (...)
Zawsze używałem kombinacji poniższych klawiszy do sterowania upływem czasu:
` (ten klawisz jest obok jedynki w lewym, górnym rogu klawiatury) - pauza
1 - normalne tempo
2 - szybkie tempo
3 - bardzo szybkie tempo
Wydaje mi się, że to samo działało (między innymi pauza) w trybie TAB, kiedy miałem okazję zagrać w Czwórkę.

Awatar użytkownika
Eq
Renciści
Renciści
Wybitny Reżyser
Wybitny Reżyser
Posty: 729
Rejestracja: 15 gru 2013, 0:21

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: Eq » 09 wrz 2014, 10:27

Guuki pisze:Problem w tym, że nagrywanie w TS4 jest bardzo utrudnione, gdyż w trybie swobodnej kamery (klawisz TAB) nie działa klawisz P, czyli wznowienie/zatrzymanie gry.
Ale działa przycisk ~/` który również zatrzymuje i wznawia grę.

Awatar użytkownika
Guuki
Główni Administratorzy
Główni Administratorzy
Wybitny Reżyser
Wybitny Reżyser
Fotograf
Fotograf
Posty: 2727
Rejestracja: 28 lis 2013, 20:59

Re: Reżyserskie Pogaduszki

Postautor: Guuki » 09 wrz 2014, 14:18

Że też na to nie wpadłem. soft2
Dzięki wielkie!

Ciekaw jestem jaka będzie pierwsza simowa produkcja wykonana w TS4. I kto pierwszy z tego forum pokusi się o coś takiego.
Obrazek


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości