Strona 1 z 1

Zrzuty ekranu z pomocą programu FRAPS

: 20 sty 2014, 21:53
autor: alpaka terapeutyczna
Zamiast męczyć stary jak świat klawisz "c" można używać programu pozwalającego na fotografowanie naszej gry w pełnej rozdzielczości, aby móc pokazać zdjęcia naszych simów w pełnej okazałości.
Takim przykładowym programem jest zapewne znany wszsystkim Fraps. Zdobyć go można tu.
Po zainstalowaniu otwieramy program. (Wersję, którą mam zainstalowaną używano kiedy jeszcze nie było komputerów, lecz w nowszych wersjach wszystko jest takie samo prócz szaty graficznej ;))
Obrazek
Na razie interesuje nas tylko jedna zakładka - Screenshots.
Obrazek
Na pulpicie tworzymy nowy folder i nazywamy go przykładowo "Zdjęcia z The Sims 2".
Obrazek
Następnie w zakładce Screenshots zmieniamy folder, w którym zapisywane będą zdjęcia. W tym celu klikamy na przycisk "Change"...
Obrazek
...I wskazujemy stworzony przez nas folder.
Obrazek
Następnym krokiem w celu okiełznania tego programu jest zmiana klawisza, którym będziemy robić zdjęcia. Aby to zrobić, klikamy w pole poniżej napisu "Screen Capture Hotkey" i wybieramy przycisk, na przykład Print Screen.
Obrazek
Odznaczamy Include frame rate overlay on screenshots. Dzięki temu na zdjęciach nie będą pojawiać się liczby w lewym górnym rogu, które trzeba będzie wycinać w programach graficznych.
Obrazek
Teraz zostaje nam tylko jedno - przetestowanie programu w akcji, czyli zrobienie zdjęcia w grze ^^
Proponuję pobranie tego - moda na brak czerwonej obwódki ekranu podczas pauzy.
Przed uruchomieniem dwójki upewnij się, że program Fraps jest włączony. W grze w lewym górnym rogu ekranu będziemy widzieć żółte liczby. Symbolizują one liczbę klatek na sekundę.
Obrazek
Następnie wchodzimy w wybraną parcelę, gramy, ustawiamy, przygotowujemy, a gdy nadchodzi czas na zrobienie zrzutu ekranu, wciskamy przycisk PrtScn (Klawisz, który wybraliśmy w Screen Capture Hotkey)
Zdjęcie zrobione klawiszem C:
Obrazek
Zdjęcie zrobione za pomocą programu FRAPS:
Obrazek
Widać różnicę. Teraz pozostaje nam w programach graficznych wyciąć niepotrzebne elementy oraz przyciąć zdjęcie. Robimy to za pomocą Stempla (Clone Stamp Tool lub Clone Tool), a przycięcie za pomocą Crop Tool.
Proponuję przycięcie do rozmiaru około 800x600.
Obrazek
To tyle. Mam nadzieję, że ten poradnik pozwoli Wam uniknąć braku estetyki zdjęć robionych klawiszem "c" :)

Re: Zrzuty ekranu z pomocą programu FRAPS

: 03 lut 2016, 21:07
autor: smisiv
Czasami występuje konflikt rozdzielczości gry z ustawieniami ekranu. Gramy w 16:9 (ekran panoramiczny) ale Fraps zapisuje nam obrazy, jakby były w 4:3 (stare ekrany) Widać to powyżej, zdjęcie jest wtedy zbyt wąskie i ściśnięte. Problem należy rozwiązać dopasowując rozdzielczość gry do rozdzielczości swojego ekranu.

Niby drobna różnica.. a jednak.

Obrazek

Jeśli nie uda Ci się dopasować ustawień, gra nie współpracuje, Fraps się wykrzacza, a komputer wybucha, lepiej zostaw grę taką, jaka była. Jest druga opcja. Możesz ręcznie zmienić rozmiar zdjęć do poprawnych w dowolnym programie graficznym.

Zdjęcia Alpaki oryginalnie miało rozmiar 1024:768.
Ja zmieniłem jedynie wysokość tak, aby odpowiadała standardowi 16:9.
W tym wypadku, a zapewne i w waszym, należy zmienić jedynie wysokość z 768 na 577. Efekt:

Obrazek

Czyż nie wygląda to lepiej? :D